Ilmoittautuminen Suomi-kouluun

Uusien oppilaiden ilmoittautuminen

Uusien oppilaiden ilmoittautumisia Berliinin suomalaiseen kielikouluun lukuvuodelle 2017/2018 otetaan vastaan 01.01.-15.05.2017.

Pienten eli 3-4 -vuotiaiden ryhmään voivat tuona aikana ilmoittautua syyskuun 2017 loppuun mennessä kolme vuotta täyttävät lapset.

Ilmoittautuminen tapahtuu lähettämällä sähköpostia osoitteeseen: opetus@suomi­-koulu.de ja ilmoittamalla lapsen nimi, syntymäaika ja ryhmätoive. Laita viestiin lapsen nimi, syntymäaika, mahdollinen koululuokka-aste ja toivottu koulupäivä (keskiviikko vai lauantai). Mainitse myös, jos lapsella on jo sisarus Suomi-koulussa. Kerro myös jotain lapsen suomen kielen taidosta ja siitä, kenen kanssa hän puhuu suomea (tärkeää, jotta osaamme arvioida suomen kielen tasoa).

Ensisijalla Suomi-koulun ryhmiin ovat
A) ilmoittautumisaikana ilmoittautuneet Suomi-koulussa jo olevien lapsien sisarukset
B) jonotuslistalla olevat lapset ja
C) ilmoittautumisajan loppuun mennessä ilmoittautuneet lapset ilmoittautumisjärjestyksessä.

Mikäli lapselle ei ole tilaa ryhmässä, hän jää jonotuslistalle odottamaan paikkaa lukukauden ajaksi. Ryhmiin otetaan lapsia myös kesken lukukauden, mikäli ryhmissä on tilaa.

Ilmoittautuminen osoitteeseen opetus(at)suomi-koulu.de.

Yhdistyksestä eroaminen tai Suomi-koulun lopettaminen

Jos haluatte erota yhdistyksestä ja/tai lapsesi lopettaa Suomi-koulun ilmoita erosta vapaamuotoisesti kirjallisesti (sähköposti riittää) osoitteeseen opetus@suomi-koulu.de. Maksettuja jäsenmaksuja tai lukukausimaksuja ei palauteta.